WOBU - Wynberg Old Boys Union - Our Heritage
Wynberg Boys' High School has produced numerous top international sportsmen over the years.

In 1976 the Matric Class presented the school with an honours board to record the history of Wynberg's internationals - now holding pride of place in the Bill Bowden Pavilion, the heart of the Old Boys' Union.

Our heritage

Wynberg History: International Sports Representatives

The Wynberg Old Boys' Union is keen to receive corroborating evidence of international representation from any Old Boy, family member, friend, or sporting body to ensure any ommitted names are recorded

The criteria are simple:

  • The sportsman must have attended either the Junior or High Schools at some point of their schooling.
  • The individual must be in possession of official 'international call-up' credentials in the senior/open division of the sport, and be able to provide same to the Union.
  • Active representation in an international team is essential, but not exclusive to South Africa.
Note: the dates are the Old Boys' first year of national representation.

1898 - Dower, RR ; Graham, R
Cricket
1904 - Schwarz, RO
Cricket (SA) and Rugby (England)
1905 - Faulkner, GA
Cricket
1907 - Snooke, SD
Cricket
1919 - Hearne, GA
Cricket
1921 - Mellish, FW Tindall, JC
Rugby
1924 - Osler, B L
Rugby
1924 - Parry, G Murray, D
Soccer
1928 - Osler, SG Van Niekerk, J
Rugby
1931 - Waring, FW
Rugby
1935 - Robertson, JB
Cricket
1948 - Sewell, B
Badminton
1950 - Riley, N
Athletics
1955 - Scott, IR
Baseball
1958 - Dryburgh, RG
Rugby
1959 - Kramer, N
Basketball
1960 - Hopwood, DJ Holton, DN Wilson, L Stewart, DA
Rugby
1966 - Kingma, J
Surf Lifesaving
1969 - Clark, B
Badminton
1969 - Bull, J
Yachting
1970 - Smit, B
Basketball
1971 - Westmoreland, M
Yachting
1971 - Cronje, P A
Rugby
1973 - Fourie, J
Casting
1973 - Bongers, D Tattersall, C Townley-Johnson, J
Yachting
1975 - Clark, R
Hockey
1975 - Louw, A
Waterpolo
1977 - Ramsden, H
Waterskiing
1979 - Williams, S
Archery
1980 - Louw, R
Rugby
1982 - Watters, G
Surf Lifesaving
1982 - Lamb, A
Cricket (England)
1982 - Le Roux, G
Cricket
1983 - Watters, G
Canoeing
1984 - Martin, J
Yachting
1985 - Lawrence, A
Yachting
1987 - Pinder, M
Cycling
1988 - Slate, P
Board Sailing
1988 - Moir, M
Waterskiing
1989 - Daly, A
Gymnastics
1992 - Daly, G
Power Boating
1992 - Hayman, E
Spear Fishing
1992 - Keyter, S
Swimming
1993 - Van Kets, W Van Rooyen, GaryColtham, L
Triathlon
1994 - Martyn, A (Tour Party - injured)
Cricket
1994 - Crone, S
Triathlon
1994 - Denne, W
Hockey
1995 - Kallis, J
Cricket
1996 - Le Roux, D
Beach Volleyball
1996 - Pote, C
Competition Flying
1998 - Adams, M
Badminton
1999 - Fleck, R
Rugby
2000 - Martin, S
Hockey
2000 - Willoughby, C
Cricket
2001 - Ashley, A Ashley, P
Waterskiing
2001 - Blackenberg, G
Sailing
2003 - Haley, I
Hockey
2006 - Leeuw, C
Sailing
2006 - Norris-Jones, L
Hockey
2007 - Erasmus, V
Hockey
2008 - Swanepoel, C (New Zealand)
Swimming
2008 - Saharin, G
Mountain Biking
2009 - Halkett, R
Hockey
2009 - Haley, I
Hockey
2009 - Norris-Jones, L
Hockey
2009 - Robinson, J
Hockey
2009 - Bing, J
Surfing

Noticeboard
Please use our FaceBook group to stay up to date with Old Boys' news.
Union Officials:

Union Business Manager
Hugh Rowles
Tel: 021 797 2101
Email: hrowles@wbhs.org.za

Manager Bill Bowden Pavilion
Glenda Martindale
Tel: 021 797 2100
Email: gmartindale@wbhs.org.za